Паління сміття, трави: розвінчування міфів

Учасники дискусій щодо спалювання сміття чи листя традиційно «ходять по колу», оперуючи одними і тими ж аргументами. Тут зібрано найбільш поширені міфи «паліїв» та їх спростування:

Міф 1. «Завжди палили і нічого не було»

Насамперед, палили менше. Не було пластику та іншої «хімії», траву використовували для худоби або кидали на гній. Тому відходів практично не було.

Щодо «нічого не було». По-перше, не буває повністю здорових людей, бувають недообстежені. Те, що колись не вміли діагностувати, не означає, що не було захворювань. По-друге, сьогодні екологічна ситуація незрівнянно гірша, в порівнянні з тим, що було раніше. То ж, чи потрібно згубно впливати на свій організм додатковим шкідливим чинником?

Міф 2. «Дим не шкодить»

Розвінчується міф дуже просто – потрібно просто запалити сміття чи траву в себе в кімнаті. Попередньо зачинивши вікна, щоб сусіди не завадили експерименту. Або просто «погугліть», згідно останніх даних ВООЗ рівень смертності від забруднення повітря в Україні найвищий в світі і складає 120 смертей на 100 тисяч населення. Звісно, можна вважати, що ВООЗ – це змова масонів і рептилоїдів, але тоді варто вдягнути шапочку з фольги і не виходити з дому.

Просто подумайте, коли ваша дитина захворіє онкологією, ви «з протягнутою рукою» підете до тих, кого роками труїли? Чи потрібно чекати цього, щоб зрозуміти вплив своїх вчинків?

Міф 3. «Палити можна, бо то не сміття, а трава» («не трава, а листя», «не листя, а папір», «не папір, а бадилля») і т.д.

Все вищеперелічене палити НЕ МОЖНА. На захисті ваших прав Стаття 52, Стаття 77-1, Стаття 82, Стаття 152 КУпАП, Стаття 245. ККУ.

Покарання – від 170 грн. до 10 років позбавлення волі. Найпоширеніша стаття, за якою складають протоколи поліцейські – ст. 152 (від 340 до 1360 грн., залежно від рішення суду). Хоча, якщо «дуже постаратись», то можна і отримати 10-річний термін у в‘язниці.

Міф 4. «Кругом все шкідливе, гірше не буде»

Справді, екологічна ситуація в світі катастрофічна, в Україні особливо. І з природніми ресурсами, і з продуктами харчування, і з інформуванням населення про ризики. І в Рудно не все гаразд з питною водою, багато вихлопних газів від автомобілів на об’їзній дорозі. То чому б не виключити хоча  б один фактор, на який можна вплинути – забруднення повітря від спалювання.

Міф 5. «Я не маю куди то діти»

Компост – чудовий спосіб і позбутись сміття, і отримати цінне натуральне добриво

Міф 6. «На компост не можна м’ясо (рибу, бадилля від картоплі, вражені грибком дерева, тощо)»

Можливо, це прозвучить як на правах реклами, але селищна рада має угоду про вивезення сміття з ТзОВ «Санком». Оплачуєте 50-100 грн./міс і раз на два тижні сміттєвоз забиратиме ваше сміття. Або можна домовитись з сусідами і раз на рік спільно замовити послугу вивезення сміття.

Міф 7. «Траву палять сезонно, раз в рік, можна потерпіти»

По-перше, траву палять і весною, і восени. Причому не всі в один день. Як результат – протягом кількох місяців то один, то інший запалить, то сусіди з Зимної Води «допоможуть». Крім цього, багато хто палить побутове сміття із хатнього смітника. Або на «будовах» робітники спалюють залишки будівельних матеріалів (мішки, каністри, поліетилен, пінопласт і т.д.). Тут вже сезонності ніякої немає. Протягом року, навіть взимку практично щодня відчувається неприємний запах. Адже сміття горить іноді недовго, але потім тліє, поширюючи сморід і дим годинами.

Міф 8. «Ви й так їжте багато шкідливої хімії і дихаєте газами в місті»

Вживати «хімію» – це вибір, який ми робимо самостійно. А дихати димом нас примушують палії. Причому, часто якраз щоб менше дихати брудним повітрям, люди працюючи у Львові, переселяються за місто. І повертатись після роботи із загазованого Львова в задимлене Рудно – це аж ніяк не мрія всього життя. А хтось їде жити за місто, бо в дитини астма або головні болі. І куди тоді сховатись від паліїв таким людям, в ліс втікати?

Міф останній «А мені то все не підходить, я в шкоду не вірю і не маю іншого вибору»

Вибір є завжди. Якщо ви вирішили жити в сільській місцевості, особливо з городом, отже ви повинні і знайти можливість ладнати із сміттям в законний спосіб. Не маєте можливості – ласкаво просимо в міську квартиру, де більшість робіт за вас зробить ЖЕК або ОСББ.

Можна скільки завгодно дискутувати на тему шкоди, можливостей, але врешті-решт, є законодавство. Яке ЗАБОРОНЯЄ спалювати сміття, траву, бадилля, листя і т.д. Тому навіть якщо ви не вірите в шкоду чи не маєте бажання, кількатисячні штрафи швидко привчать вас поважати закон і права сусідів.

3 Comments

 1. Микола :

  Ще популярна відмазка – скілько там того диму раз в рік

  • admin :

   Дякуємо за підказку, додали ще один міф «Траву палять сезонно, раз в рік, можна потерпіти».

 2. Микита :

  Классна стаття. Треба зауважити що спалення листя – то є надзвичайно шкідливо. Продукти горіння, забружнення довкілля, випалення землі і всього живого. До того ж зростає захворюваність на різноманітні алергії. Це все теж впливає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *